Jak upéct korpus 1/2

Zdravím vás u dnešního téma korpus. Možná si myslíte, že upéct korpus je snadné ale musím vás zklamat. Je to jedna z nejtěžších částí, proto bych vám ráda poradila jak si s ním poradit a rozdělila jsem ho do dvou částí. V dnešní vám předám zásadní rady a příště vám řeknu, jak by korpus měl či neměl vypadat. Jdeme na to…

Než začnete cokoliv dělat, tak si přečtěte recept a vše, co máte z receptu v lednici, tak si vyndejte ven. Nejlépe půl hodiny před tím, než začnete cokoliv dělat. Tzn. vajíčka, kefír, tvaroh, jogurt…

Než začnete se samotným těstem, tak je důležité si předehřát troubu a nejlépe ji nastavit na horko vzduch, pokud vaše trouba tuto možnost nemá, tak použijte pečení ze zdola a shora. Mřížku si nezapomeňte dát zhruba doprostřed.

Poté si připravíme formu. V cukrárně se nepoužívají dna forem a často se používají tzv. ráfky, což je pouze kruh či jiný tvar formy, která nemá dno. Je tedy na vás co zvolíte za možnost. Já jsem se naučila na dna používat pečící papír, protože mi to přijde praktičtější, ale volba je na vás.

Když máme formu připravenou, tak ji vymažeme máslem, dáme ji na plech (pokud máme na dnu pečící papír) a položíme někam, aby nám nepřekážela.

A můžeme se vrhnout na těsto. Budeme potřebovat misky, stěrky, šlehač,sítko a hlavně váhu.

Základem každého korpusu je mouka a základní chyba je ta, když mouku neprosejete, takže pozor!

Další věc, která v korpusu nesmí chybět jsou vajíčka. Ty musejí být, jak jsem již psala pokojové teploty. Co je také velmi důležité je to, že v bílcích nikdy nesmíte být žloutek, pokud chcete šlehat sníh.

Pokud korpus barvíme, je dobré barvu promíchat v něčem tekutém. Například v jogurtu, kefíru… ji důkladně promíchejte metličkou.

Důležité je vždy všechno dokonale rozšlehat, takže vždy dodržujte uvedenou dobu šlehání. Ale zase ne více, abyste těsto nepřešlehali.

Mouku jsme sice prosívali jako první, ale do těsta jde většinou jako poslední. V této fázi už ale nepoužíváme šlehač, ale jemně ji vmícháme stěrkou nebo metlou. Čím méně pohybů, tím lépe. Musí být skvěle promíchaný ale jakmile je, tak ani o pohyb více. Pokud v receptu následuje přeci jen nějaká poslední položka, tak mouku vmícháme pouze do skoro hladka.

Jakmile máme směs na dort hotovou, tak ji okamžitě nalijeme rovnoměrně do dortové formy a ihned dáváme do trouby. Ale pozor, vždy by forma měla být tak do poloviny plná těstem,ne víc. Aby se nám korpus upekl správně podle receptu a neutekl z formy.

Troubu během pečení neotvíráme, protože by způsobilo nerovnoměrné pečení. Otvíráme ji až po 20-25 minutách, kdy se začnete ujišťovat (nejlépe špejlí), jak na tom korpus je. Jakmile se nám na špejli nic nepřichytává, tak je korpus upečený a vyndáme ho z trouby.

Nejlepší je korpus nechat zcela vychladnout do druhého dne a poté s ním začít pracovat. Hlavně, pokud chcete dělat tzv. naháče a potřebujete hezké okraje dortu. Pokud tolik času nemáte, tak ho přemístěte na chladnější místo nebo na cukrářskou mřížku. Tak či tak mu dopřejte minimálně 2 hodiny na chladnějším místě, aby se vám při rozkrajování nerozpadal.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s