Mouka

Základem každého korpusu je mouka, která jak už víte, musí být předem prosetá. Dnešní nabídka mouky je ale dost bohatá, proto je občas škoda používat jen ty základní, které známe. Pojďme si je přiblížit.

Základem stále zůstává pšeničná mouka – hladká, polohrubá a hrubá. Koupíme také celozrnnou pšeničnou mouku, která oproti klasické mouce má obsah vlákniny a minerálních látek. Korpus bude méně nadýchaný než z klasické mouky, každopádně stejně chutný.

Bezlepkové mouky se mnoho lidí bojí, každopádně ve spojitosti s korpusem s ní mám velmi dobré zkušenosti. Například piškot mi z bezlepkové mouky přišel mnohem chutnější než s klasickou pšeničnou.

Kokosová mouka se stala hitem se vším kokosovým. Je to jedna z mála ,,exotických,, mouk, která se nemusí míchat s jinou moukou, a dá se použít sto procentně v receptu (bez nutnosti míchání s jinou moukou,např. pšeničnou). Má svá specifika. Přesto, že není slazená, tak má nasládlou chuť kokosu, tedy je potřeba v receptu ubrat cukr. A naopak je potřeba přidat vajíčko navíc, aby se korpus nedrolil. Mouka je bezlepková.

Mandlovou mouku najdete ve dvou podobách:

  • Odtučněná = Mandle se nejprve lisováním zbaví oleje, poté se na jemno pomelou.
  • Neodtučněná = Pouze se na jemno pomelou (případně prosejí) mandle.

Pokud chcete péct korpus, tak rozhodně použijte odtučněnou mouku, která má práškovitější konzistenci, více saje tekutiny a zvětší svůj objem. Některé mouky mohou obsahovat stopy lepku.

O špaldové mouce si mnoho lidí myslí, že neobsahuje lepek, ale to jsou na omylu! Špalda je totiž šlechtěná pšenice, která má vyšší podíl minerálních látek a bílkovin. Pokud ale jste jeden ze šťastlivců, co trpí pouze intolerancí, tak si ji můžete s chutí dát. Je totiž lépe stravitelná a má nižší toxicitu oproti klasické mouce. Pochutnají si na ní ale i ti, co žádnou alergií netrpí. Jen pozor při nákupu, protože mouka je k dostání jak tmavá, tak světlá. K pečení korpusů či koláčů je rozhodně vhodnější ta světlá. Konzistence mouky je podobná celozrnné pšeničné.

Kukuřičná mouka je dalším velkým hitem. Na trhu máme již hladkou, polohrubou i hrubou. Dále máme polentu, což je kukuřičná kaše, která je vyrobená z kukuřičné krupice. Jak polenta, tak kukuřičné mouky se dají použít ve sto procentech, či je můžeme namixovat s jinou moukou. Každopádně i samotné jsou skvělé! I zde si dávejte pozor s cukrem, protože kukuřice je přirozeně sladší. Mouka je bezlepková.

Rýžová mouka zvyšuje objem a pojivost. Na trhu najdeme jemnou, hladkou a polohrubou variantu. Při pečení je možné ji použít samostatně, ale sáhněte po hladké či polohrubé, či ji smíchat s jinou moukou. Co je ale u této mouky v jemné formě takový malý zázrak, že z ní můžeme udělat puding! Ve stejném postupu jako jste zvyklí. Stačí jen přidat vanilku či jinou příchuť. Mouka je bezlepková.

Maková mouka se vyrábí obdobně jako mandlová. Tedy nejprve se zbaví oleje, a poté se rozmělní na jemnou mouku. Mouka obsahuje vlákninu, bílkoviny, vitamíny, minerály, minimální množství tuku a omega 6. Je bezlepková.

Na trhu je dalších desítek muk, ty se ale povětšinou již nedají používat ve směsi ve sto procentech. Počet procent, které můžete maximálně použít naleznete na konkrétním sáčku. Ty dvě mé ve zkratce zmíním:

Banánová mouka

  • ovocná = vyrobena ze zralých banánů – sladká chuť
  • zeleninová = vyrábí se ze zelených banánů, které se oloupou, posekají, usuší a rozdrtí. Jelikož je mouka z nezralých banánů, tak obsahuje hodně škrobů.

Mouka je bezlepková. Do banánového korpusu je jako dělaná. Jen ji nepoužijte ve sto procentech, není to nic dobrého.

Kaštanová mouka je z plodů jedlých kaštanů. Ty jsou bohaté na vitamín C, kyselinu listovou, minerální látky. Mouka má nasládlou chuť a je bezlepková. Také ji ráda doporučím, jen ve sto procentech má takový ocásek, který není moc dobrý, tak pozor.

Tip: Na závěr malý tip. Koupenou mouku přemrazte v mrazáku, překontrolujte a přesypte do uzavíratelné nádoby, nejlépe s lístky bobkových listů. Předejdete tak nevítaným hostům (molům). 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s