Šlehačka a krém

„Aneb malý zázrak ze smetany, kde i malá chyba může být velká.“

Pamatuji si, když jsem pracovala v cukrárně, tak že šlehačka byla ze začátku moje noční můra. Musíte ji vyšlehat přesně. Tedy nesmí se v míse ani hnout.

Když jsem ji šlehala v menším množství doma, zkoušela jsem to tak, že jsem nádobu s vyšlehanou šlehačkou dala dnem ke stropu nad hlavu, abych se ujistila, že se ani nehne. Naštěstí mi na hlavu nikdy nespadla. Co se ale může stát horšího, než že je málo vyšlehaná (tu můžeme došlehat) je, že ji přešleháte, a to se může stát velmi snadno. Často tomu stačí jen pár sekund navíc a celou šlehačku můžete vyhodit do koše. Nesnažte se přešlehanou šlehačku dát do krému, jinak nakonec hodíte do koše celý krém.

Pomocníci:

Pomoci si můžeme hned dvěma způsoby:

  • Ztužovačem šlehačky (smetany). Ten se mi osvědčil spíše ve větším množství šlehačky v robotu. V míse u robota necháte nejprve šlehat samotnou šlehačku, a když se začnou tvořit první vrásky, tak přisypete ztužovač. V robotu to poznáte, že je hotová šlehačka tak, že uprostřed se vám udělá prohlubeň. Díky ztužovači to lépe poznáte a je o malinko pevnější. V případě ručního mixéru bych ztužovač spíše nedoporučila, protože pokud nejste ve šlehání zběhlí, snadno ji přešleháte, protože se hůře pozná, že šlehačka je již vyšlehaná.
  • Asi nikdo doma nemá stroj na výrobu šlehačky, ale co většina z nás doma má je láhev na výrobu šlehačky. Pokud si nevěříte nebo se nechcete zbytečně nervovat, tak si šlehačku můžete vyrobit touto formou.

Tak, řekli jsme si jak šlehačku vyrobit, ale co ještě je důležité?

  • Čím více % tuku, tím lépe, používejte šlehačku s nejméně 33% tuku
  • Šlehačka musí být stále v zimě. Klidně vezměte mísu (nebo mísu od robota), ve které budete šlehačku šlehat. Navažte si v ní šlehačku a dejte do lednice. Poté si připravte krém, do kterého ji budete dávat a nakonec vyšlehejte šlehačku. Pokud si ji připravujete dopředu, tak ji vyšlehanou dejte zpět do lednice.
  • Pokud budete šlehat šlehačku ručně, je lepší použít mísu s příklopem a otvorem pouze na mixér, pokud nechcete mít špinavou kuchyň. 
  • Barvení krému má pouze jeden jediný postup! A to: Šlehačku vlijte do mísy a smíchejte s barvou, poté ji vyšlehejte a nakonec spojte s krémem. Pokud to uděláte jinak, tak se vám krém srazí!!
  • Do krému jde šlehačka vždy jako poslední!!! Na tohle pamatujte. Šlehačka vyžaduje šetrné zacházení. Do krému se musí jemně vmíchat, čím méně pohybu, tím lépe. Jinak vám krém nebude držet a bude téct.
  • Pokud chcete zdobit dort cukrářským sáčkem, nechte krém spolu s dortem zatuhnout přes noc, ať je pořádně tuhý a dosáhnete vyžadovaného výsledku.
  • Ve velkých teplech vám krém může téct pod rukama. Nebojte se toho, ale snažte se ho stále v mezičase chladit. I zde platí, čím méně pohybů, tím lépe.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s